Systémové upozornění
Hlavní informace


Léčba konopím

Proč léčba konopím?

Konopi obsahuje více než 100 různých kanabinoidů, látek, které jsou i přirozenou součástí lidského organismu. Ty lidské se nazývají endokanabinoidy a jsou součástí lidského kanabinoidového systému, který ovlivňuje prakticky všechny základní funkce našeho organismu - trávení, růst, vývoj, látkovou přeměnu.

 

 


A jak kanabinoidy působí na lidský organismus:

Kannabinoidy zachovávají funkci a rovnováhu našeho těla, skutečně zabíjejí mozkové buňky (ovšem gliomy - což jsou buňky mozkových nádorů), ostatní buňku kanabinoidy chrání a léčí. Tím, že se endokanabinoidy nachází uvnitř buněk bílých krvinek umožňují regulovat přechod do stavu boje proti zánětlivým procesům
Kanabionoidy chrání také srdce proti arytmii, pomáhají dýchat osobám trpící astmatem.
Další velice cennou vlastností léčivého konopí je ochrana nervové buňky před odumíráním a tím pádem i před Alzheimerovou nemocí. Cenné kanabinoidy zpomalují proces stárnutí, chrání pokožku proti rakovině kůže a před spálením. Také je prokázáno, že zvyšují aktivitu přední části mozku a vyššího vědomí.
Konopí má obrovský potenciál a jeho léčivé účinky jsou prokázány.

Konopí je holistický lék, který je třeba užívat rozumně a náležitým způsobem - ani příliš málo a ani příliš hodně.

Způsoby přijmání konopí:

1. Pod jazyk
2. Vaporizování
3. Mazání
4. V potravinách

1. Pod jazyk
Pro dávkování obecně platí, že několik kapek koncentrátu (podle koncentrace a síly) kápneme pod jazyk, kde se látky rychle absorbují. Aplikace kapek pod jazyk je proti polknutí rychlejší protože u polknutí musíme počkat, než se účinné látky vstřebají v žaludku a ještě než se zpracují v játrech, což může snižovat účinky konopné tinktury.

2. Vaporizování
Pokud jste se rozhodli pro vdechvání páry, je to fantastický způsob, jak dostat do krevního oběhu větší množství CBD, protože díky celému procesu získá CBD hydrofilnější vlastnosti. Biologická dostupnost je tak téměř 3x větší.
Působí proti křečím, antipsychoticky, pomáhá od bolesti apod.

3. Mazání 
V případě příjmu konopí prostřednictvím mastí bychom měli vědět, že mast má zejména protizánětlivé účinky. Zároveň také analgetické a uvolňující.
Pomáhá při ekzému, bolesti zad a kloubů, spálenin apod.

4. V potravinách
Stále častěji se setkáváme s využitím konopí v kuchyni. Pít nebo jíst cokoliv obohaceného konopím nebo látkami, které obsahuje nám zajistí výrazně jiné účinky než metody s okamžitým nástupem jako např. u vaporizace.Léčebné látky jsou dobře rozpustné v tucích, a tak jsou do jídel většinou dodávány ve formě másla nebo olivového oleje obohaceného o konopí. Velmi populární metodou jak získat do těla výživné látky z konopí je také pomocí nápoje obohaceného o konopí. Čaj nebo dokonce čerstvě vymačkaná šťáva z konopí nám může přinést také plno zdravotních benefitů.

 • 

  Pod jazyk

  Užívání konopného oleje je snad tím nejméně oblíbeným způsobem konzumace konopných produktů. Biodostupnost při takovém způsobu léčby bývá až 60%, účinek 6-8 hodin.

 • 

  Vaporizování

  Vaporizování je považováno za zdravější alternativu kouření. Vaporizace, je v souvislosti s lékařskou marihuanou proces kdy jsou sušené květy konopí postupně zahřívány na teplotu okolo 200°C a jejich výpary jsou následně vdechovány do plic.

 • 

  Mazání

  Bolesti svalů a kloubů jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Potýkají se s nimi jak senioři, tak i čím dál mladší lidé. Příčin je celá řada. Cannabinoidy, látky obsažené v konopí, uvolňují svalové napětí a působí proti bolesti.

 • 

  V potravinách

  Potraviny připravené s pomocí konopí mohou být skvělým doplňkem léčby i lékem například na akutní problémy při Parkinsonově chorobě. Konopný čaj pro změnu zklidní žaludek a navodí dobrý spánek. Drtek konopných listů můžete přidat i do polévky a nemusíte mít žádné obavy z psychoaktivních účinků a je to velmi zdravé. Škála pochoutek je opravdu široká.

 • 

  Léčebné konopí konference 2018

  Praktické zkušenosti s preskripcí a používáním konopí pro léčebné použití v České republice. Konference v Brně, která se uskutečnila v dubnu 2018 na Mendelově Univerzitě v Brně.

 • 

  Léčebné konopí na předpis

  Léčebné konopí je v Česku dostupné na elektronický předpis a to v omezené míře. Léčbu povoluje zákon na zmírnění obtíží a to pacientům s rakovinou, roztroušenou sklerozou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, psychiatři, oční a kožní lékaři.